Krb do nízkoenergetického domu

Krb do nízkoenergetického domu

Nízkoenergetické domy sa v súčasnej dobe stávajú akýmsi štandardom bývania nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Mať doma vlastný vykurovací systém, ktorý si budete môcť ovládať podľa seba je snom mnohých nielen mladých, ale aj starších ľudí.

Oheň v obývačke, na ktorý sa budete počas zimných večerov pozerať, je zárukou dokonalej romantiky a pohody, ktorú nenahradíte ničím iným. Keďže sa však nízkoenergetické domy oproti tým murovaným v mnohom odlišujú, nie každé vykurovacie zariadenie je pre ne vhodné.

Ak ste majiteľom pasívneho domu, tak by ste na klasický krb mali zabudnúť. Dôvodom je, že počas jeho prevádzky sa do priestoru odvádza príliš veľa energie, ktorá spôsobuje veľkú tepelnú nepohodu. Jednoduchšie povedané, krb vám dom vykúri tak rýchlo a silno, že v ňom nebudete môcť vydržať. Pravidelne by tak dochádzalo k situáciám, že by ste museli vetrať viac, ako je dobré alebo by ste krb takmer vôbec nepoužívali. Mať doma takúto stavbu len na okrasu nie je rozumné a preto by ste mali skôr siahnuť po akumulačnom krbe. Ak vás ani rady odborníkov nepresvedčia v tom, že klasický krb sa do nízkoenergetického domu nehodí, samozrejme si ho tam môžete umiestniť a nikto vám to nezakáže. V tomto prípade sa však so stavbou krbu treba poradiť s odborníkmi, ktorí poradia ako krb v priestore umiestniť a používať. Dodržiavať by ste pri jeho stavbe mali základné pravidlá a to napríklad, že krbová vložka by mala mať dvojité presklenie. Nezabúdajte ani na to, že vykurovacia vložka musí mať externý prívod vzduchu, čo je podmienkou správneho fungovania.

Vložky a ohniská musia byť dimenzované na také dávky dreva, aby svojim výkonom zodpovedali tepelnej potrebe domu a ten sa zbytočne neprekuroval. Krby v tomto prípade musia byť vyhotovené ako akumulačné diela bez teplovzdušných mriežok. Ak chcete krb využívať ako hlavný zdroj tepla, vhodné sú v tomto prípade najmä teplovodné krby, ktoré vedia okrem výhrevu zabezpečiť aj teplú úžitkovú vodu. Vďaka tomu zabijete dve muchy jednou ranou a vy ušetríte financie nielen na kúrení, ale aj na ohreve vody.

Vykurovacie zariadenia v nízkoenergetickom dobe v podobe krbu alebo kachlí nie sú tou najlepšiu voľbou, no ak sa ich nedokážete vzdať, všetko má svoje riešenie. Treba však dodržiavať určité pravidlá, s ktorými nie je kúrenie krbom v pasívnom domenemožné.

Partneri