Krb alebo kachle?

Krb alebo kachle?

Oheň v domácnosti má pre mnohých ľudí zvláštny význam. Nejde len o to, že ním dokážete vykúriť celú domácnosť, no najmä jeho atmosféra je niečo, na čom si mnohí ľudia zakladajú.

Aj to je dôvod, prečo sa mnohí ľudia žijúci v rodinnom dome tešia na chladnú zimu, ktorú prežijú v blízkosti rodinného krbu alebo kachlí. Práve v čase, kedy sa rozhodujete o tom, aký výrobok si zo širokej škály vyberiete nastáva u mnohých ľudí dilema. Vniesť do obydlia teplo domova totiž nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Aj keď niektorí preferujú spomínané krby, svojej obľube sa čoraz viac tešia aj kachle. Hoci majú toho veľa spoločného, charakteristické sú pre ne aj rozdiely.

Krb je známy tým, že je finančne menej náročný a môžete sa spoľahnúť, že dom vykúrite dokonale podľa vašich predstáv. Nevýhodou však zostáva, že ako rýchlo priestor vyhrejete, tak rýchlo aj vychladne. Dôvodom je to, že krb priamo ohrieva vzduch, ktorý sa pomocou prieduchov dostane aj do ostatných častí domu ako je napríklad poschodie. Výrazný je však rozdiel medzi stropom a podlahou, kde sa jeho teplota líši aj o niekoľko stupňov. Ľudia, ktorí tento rozdiel nemajú radi, si krb doprajú radšej na chalupe, kde si len občas prikúria. Jeho nevýhodou je aj vyššia spotreba paliva a teda náklady na prevádzku. Tí, ktorým sa o krb nechce priveľmi starať by si jeho kúpu mali dobre zvážiť, pretože okrem prikladania dreva ho budú musieť aj pravidelne čistiť.

Kachle sú oproti krbu výnimočné tým, že majú mnoho nižšiu spotrebu a teda sú pre vás úspornejšie. Zaujímavé sú aj po dizajnovej stránke, nakoľko ide nielen o užitočný, ale aj estetický prvok domácnosti. Nevýhodou sú vyššie náklady na kúpu, no na druhej strane vám zabezpečia menej vysušený vzduch, ktorý je nielen zdravší, ale dokonca nevíri prach.  Ak je niekto z rodiny alergik, kachle sú tým najideálnejším riešením vykurovacieho systému vo vašom rodinnom dome. Rozdielom oproti krbu je aj fakt, že teplo vyprodukované v kachliach nezohrieva priamo vzduch v miestnosti, ale steny a okolité predmety. Teplo ide v porovnaní s tým z krbu všetkými smermi a je rovnomernejšie rozmiestnené. Oheň v nich však rozkúrite po dlhšom čase, no poteší vás najmä nízka spotreba dreva.

Ak sa neviete medzi týmito dvomi možnosťami rozhodnúť, môžete mať aj ich kombináciu a teda krbové kachle. V praxi sa jedná o krb, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako klasické  kachle, no čo sa týka vlastností, tie sa dokonale dopĺňajú. Zaujímavosťou je, že hoci ide o krb, vrchná časť je upravená tak, aby sa na nej dalo variť.  Tak ako všetko má svoje výhody, má aj nevýhody. To, pre ktoré vykurovacie zariadenie sa rozhodnete je len na vás, preto si výber dobre zvážte.

Partneri