KRB VPLÝVA AJ NA VAŠE ZDRAVIE

KRB VPLÝVA AJ NA VAŠE ZDRAVIE

Kto nežije v dome a na chatu tiež veľmi často nezavíta, zrejme nemá celkom predstavu o tom, ako sa v takomto obydlí vytápa v zimnom období. Nakoľko tu nefunguje centrálne bytové kúrenie, všetko je iba v rukách majiteľa nehnuteľnosti. Žiadne pohodlné návraty do teplej obývačky, ani stabilná teplota.

Obzvlášť, ak dom opustíte na dlhšie, celkom vychladne a až kým sa nezapne radiátor, prípadne sa nezakúri v krbe, o teple domova možno len snívať.

Dôležité je preto vybrať si správny krb, ktorý sa zahreje rýchlo a poriadne. A najmä, nech spoľahlivo zahreje vás.

Čo všetko vplýva na domácu pohodu

Objektívne pravdaže platí, že na teplotu v dome nevplýva len voľba krbu. Svoje urobí aj hrúbka múrov, kvalita izolácie a tiež okná a ich stav. Práve neželané teplotné úniky cez škáry v oknách sú problémom, ktorý je dôležité poctivo odstrániť. Inak ani tie najlepšie krby sveta nepomôžu a vám bude stále zima. Našťastie, mnohokrát postačia aj menšie úpravy, výmena tesnenia či doplnenie ďalšieho skla a úniky tepla sa razom zminimalizujú, ako aj náklady na palivo do krbu.

Krb a jeho vplyvy na naše zdravie

Nijaká izolácia však nezaručí, že nám bude v dome teplo bez kúrenia. Predovšetkým v studených jesenných a zimných mesiacoch, kedy teplota vonku neraz neprekročí ani nulu.

Na kúpu krbu je ideálne pomýšľať ešte pred stavbou domu, nie všetky sa totiž dajú namontovať dodatočne, presnejšie nie je to možné v hocijakom staršom dome. Aj preto sa musia ich obyvatelia neraz uspokojiť s prácnym kúrením v kachľových pieckach, v ktorých sa teplota reguluje len veľmi ťažko, nehovoriac o kúrení ťažkými kusmi dreva.

Naproti tomu stoja krby modernejšie, ktoré rozohrejeme omnoho rýchlejšie a efektívnejšie. Postačia pelety a šikovný tuhý podpaľovač a v domčeku je razom krásne teplo. Bez nutnosti pobehovať po vonku, nehrozí ani vláčenie ťažkých driev.

Drevené pelety sú malé, ľahké a skladné, je veľmi jednoduché s nimi manipulovať, najmä však majú krbyna pelety vysokú výhrevnosť. Pomer spotreby paliva a teplo, ktoré vznikne, je viac než priaznivý, o pozitívach zdravotných ani nehovoriac.  Nehrozí žiadne pretepľovanie priestoru, ani naopak rýchle vychladnutie miestnosti, čo je rozhodne vítaným bonusom rodinnej pohody pri krbe, ktorá je na nezaplatenie.

Partneri